Prąd, który generowany jest z uzyskanej ze słońca energii to przyszłość, która ma wiele zalet dla klimatu. Jednak jakie korzyści mogą odczuć właściciele gospodarstw domowych? Sprawdźmy!
Inwestycja w system fotowoltaiczny pozwala w znacznym stopniu zredukować rachunki za prąd. Poza tym fotowoltaika to ekologiczny sposób pozyskiwania prądu. Aby ułatwić inwestowanie w instalacje fotowoltaiczne, powstały programy dofinansowania, takie jak program "Mój Prąd". Dla kogo jest on przeznaczony o w jaki sposób można z niego skorzystać?
Montaż instalacji fotowoltaicznej to dla większości osób niemały wydatek, który potrafi mocno nadwyrężyć domowy budżet. Nie dziwi więc, że wiele osób zastanawia się, po jakim czasie można oczekiwać zwrotu z inwestycji. Jak wygląda to w praktyce oraz od czego dokładnie zależy?
Instalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne w naszym kraju. Fotowoltaika ma ogromny wpływ na obniżenie kosztów energii zarówno w domach jednorodzinnych, jak i budynkach wielorodzinnych i firmach. Kolejną zaletą paneli fotowoltaicznych jest ich ekologiczne działanie. Energia słoneczna jest odnawialnym źródłem energii, a panele można oddawać do recyklingu. Aby panele słoneczne mogły zasilać domy w energię elektryczną, muszą być wyposażone w inwertery.
Montaż instalacji wykonuje się wg indywidualnego projektu i dokumentacji dobranej i sporządzonej na potrzeby inwestycji wg potrzeb klienta. Audyt poprzedza ocenę potrzeb klienta, warunki techniczne budynku, otoczenia, jego zapotrzebowanie energetyczne aby zastosować optymalną ilości i rodzaj paneli słonecznych i innych składników instalacji. Dobrana zostaje także konstrukcja, mocowania, okablowanie i zabezpieczenia prądowe.
Od 15 maja w ramach programu Czyste Powietrze 2.0 możliwe jest dofinansowanie na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 do 10 kW w wysokości do 50% poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 5000 złotych. Warunkiem wypłaty dofinansowania na fotowoltaikę jest przedstawienie zaświadczenia Operatora Sieci Dystrybucyjnej, które potwierdza montaż licznika dwukierunkowego (wraz z numerem Punktu Poboru Energii).
Budowa instalacji fotowoltaicznej wymaga sporej wiedzy, doświadczenia i kwalifikacji wykonawców. Miejsce na którym ma ona powstać musi być odpowiednio nasłonecznione, niezasłonięte przez żadne obiekty czy infrastrukturę i zapewniać odpowiednie kątowe pochylenie względem słońca oraz azymut. Gdy wybór pada na dach ważne jest prawidłowe rozmieszczenie paneli, ich poprawne połączenie elektryczne i techniczne zamontowanie wg projektu i dokumentacji wykonawczej.
Za prąd płacimy najczęściej co dwa miesiące. Rachunki oparte są o prognozę i o stan faktyczny. Płacimy nie tylko wyłącznie za zużytą przez nas energię. Ponosimy także opłatę za obsługę handlową i biurową dostawcy, za straty energii na linii elektrownia – nasz licznik w postaci zmiennej stawki sieciowej, za opłaty przejściowe, ubezpieczeniowe, za stawkę jakościową właściwego napięcia, za opłatę abonamentową, koszty przeglądów, napraw, konserwacji i rozbudowy sieci.
Opłacalność fotowoltaiki zależna jest od posiadanych przez nas zasobów powierzchni pod panele i wysokości dotychczasowych rachunków za prąd. Montaż paneli fotowoltaicznych sprawia, że stajemy się niezależni energetycznie. Efektywność stosowanego systemu ogniw fotowoltaicznych zależy od wielu czynników.
Program “Mój Prąd” ogłoszony przez Ministerstwo Energii oraz Ministerstwo Środowiska w 2019 r to dofinansowanie bezzwrotne, które ma na celu zwiększenie ilości produkowanej energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych. Budżet programu “Mój Prąd” wynosi 1 miliard złotych zatem z programu może skorzystać łącznie niemal 200 tysięcy prosumentów, gdyż dzięki niemu możemy uzyskać dofinansowanie do 50% kosztów, ale maksymalnie kwotę 5000 złotych na instalację fotowoltaiczną o mocy 2-10 kW.
Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej są moduły fotowoltaiczne. Panele monokrystaliczne są nieco droższe od polikrystalicznych, ale są bardziej wydajne przy nasłonecznieniu. Udział modułów (w cenie 600-1200 zł/szt.) stanowi 40-50% w ogólnym koszcie całości instalacji. Kolejnym elementem są falowniki (inwertery), które przekształcają prąd stały na prąd przemienny.
OZE. Ze względu na członkostwo Polski w UE, nasz rząd jest zobligowany do zwiększenia udziału energii z OZE do 15% przed końcem 2020 roku. Powstają więc programy dotacji, dofinansowań i ułatwienia dla rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Warto tutaj wspomnieć o takich projektach jak np. Ulga termomodernizacyjna, programy Mój Prąd, Czyste Powietrze, kredyty bankowe na fotowoltaikę z gwarancjami BGK.
Zgodnie z ustawą, która weszła w życie 1 stycznia 2019 roku, ulga termomodernizacyjna przysługuje osobom posiadającym prawo własności do domu jednorodzinnego do pow. 300m2, współwłaścicielom budynków mieszkalnych w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej z wydzielonym księgą wieczystą lokalem mieszkalnym do 150m2, które zamontowały u siebie fotowoltaikę.
Panele słoneczne montowane na gruncie możemy zamontować na terenie naszej posesji. Instalacja może być „wycelowana” na południe pod idealnym kątem, powierzchnia może być większa niż ta dostępna na dachu co da wyższy uzysk energetyczny, jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości, serwisowaniu ale też zajmuje kolizyjnie teren, wymaga kosztownego stelaża lub betonowego fundamentu, daje cień i jest narażona na cień sąsiednich obiektów, zakurzenie oraz przypadkowe uszkodzenia.
Strona 1 z 2