Breadcrumbs

Blog

dach z fotowoltaiką

Fotowoltaika, znana również jako energia słoneczna, to innowacyjna technologia, która przekształca energię świetlną słoneczną na energię elektryczną. Działa ona na zasadzie wykorzystania efektu fotowoltaicznego, który po raz pierwszy został zaobserwowany w 1839 roku przez francuskiego fizyka Edmonda Becquerela. W dzisiejszych czasach fotowoltaika jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem w produkcji energii odnawialnej. W tym artykule przyjrzymy się zasadzie działania fotowoltaiki, analizując proces przekształcania energii słonecznej na energię elektryczną.

koszt fotowoltaiki

Dzięki fotowoltaice można produkować własną energię elektryczną, obniżając rachunki za prąd. Jednak wiele osób zastanawia się, jakie czynniki wpływają na koszt instalacji fotowoltaicznej. W tym artykule omówimy główne aspekty, które wpływają na cenę fotowoltaiki.

rolnicy i fotowoltaika

Jednym z najkorzystniejszych rozwiązań dla rolników jest zainwestowanie w instalację fotowoltaiczną. Dlaczego fotowoltaika jest tak ważna dla gospodarstw rolnych? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

fotowoltaika

Prąd, który generowany jest z uzyskanej ze słońca energii to przyszłość, która ma wiele zalet dla klimatu. Jednak jakie korzyści mogą odczuć właściciele gospodarstw domowych? Sprawdźmy!

Inwestycja w system fotowoltaiczny pozwala w znacznym stopniu zredukować rachunki za prąd. Poza tym fotowoltaika to ekologiczny sposób pozyskiwania prądu. Aby ułatwić inwestowanie w instalacje fotowoltaiczne, powstały programy dofinansowania, takie jak program "Mój Prąd". Dla kogo jest on przeznaczony o w jaki sposób można z niego skorzystać?

Montaż instalacji fotowoltaicznej to dla większości osób niemały wydatek, który potrafi mocno nadwyrężyć domowy budżet. Nie dziwi więc, że wiele osób zastanawia się, po jakim czasie można oczekiwać zwrotu z inwestycji. Jak wygląda to w praktyce oraz od czego dokładnie zależy?

Instalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne w naszym kraju. Fotowoltaika ma ogromny wpływ na obniżenie kosztów energii zarówno w domach jednorodzinnych, jak i budynkach wielorodzinnych i firmach. Kolejną zaletą paneli fotowoltaicznych jest ich ekologiczne działanie. Energia słoneczna jest odnawialnym źródłem energii, a panele można oddawać do recyklingu. Aby panele słoneczne mogły zasilać domy w energię elektryczną, muszą być wyposażone w inwertery.

Montaż instalacji wykonuje się wg indywidualnego projektu i dokumentacji dobranej i sporządzonej na potrzeby inwestycji wg potrzeb klienta. Audyt poprzedza ocenę potrzeb klienta, warunki techniczne budynku, otoczenia, jego zapotrzebowanie energetyczne aby zastosować optymalną ilości i rodzaj paneli słonecznych i innych składników instalacji. Dobrana zostaje także konstrukcja, mocowania, okablowanie i zabezpieczenia prądowe.

Od 15 maja w ramach programu Czyste Powietrze 2.0 możliwe jest dofinansowanie na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 do 10 kW w wysokości do 50% poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 5000 złotych. Warunkiem wypłaty dofinansowania na fotowoltaikę jest przedstawienie zaświadczenia Operatora Sieci Dystrybucyjnej, które potwierdza montaż licznika dwukierunkowego (wraz z numerem Punktu Poboru Energii).

Budowa instalacji fotowoltaicznej wymaga sporej wiedzy, doświadczenia i kwalifikacji wykonawców. Miejsce na którym ma ona powstać musi być odpowiednio nasłonecznione, niezasłonięte przez żadne obiekty czy infrastrukturę i zapewniać odpowiednie kątowe pochylenie względem słońca oraz azymut. Gdy wybór pada na dach ważne jest prawidłowe rozmieszczenie paneli, ich poprawne połączenie elektryczne i techniczne zamontowanie wg projektu i dokumentacji wykonawczej.

Za prąd płacimy najczęściej co dwa miesiące. Rachunki oparte są o prognozę i o stan faktyczny. Płacimy nie tylko wyłącznie za zużytą przez nas energię. Ponosimy także opłatę za obsługę handlową i biurową dostawcy, za straty energii na linii elektrownia – nasz licznik w postaci zmiennej stawki sieciowej, za opłaty przejściowe, ubezpieczeniowe, za stawkę jakościową właściwego napięcia, za opłatę abonamentową, koszty przeglądów, napraw, konserwacji i rozbudowy sieci.

Opłacalność fotowoltaiki zależna jest od posiadanych przez nas zasobów powierzchni pod panele i wysokości dotychczasowych rachunków za prąd. Montaż paneli fotowoltaicznych sprawia, że stajemy się niezależni energetycznie. Efektywność stosowanego systemu ogniw fotowoltaicznych zależy od wielu czynników.

Program “Mój Prąd” ogłoszony przez Ministerstwo Energii oraz Ministerstwo Środowiska w 2019 r to dofinansowanie bezzwrotne, które ma na celu zwiększenie ilości produkowanej energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych. Budżet programu “Mój Prąd” wynosi 1 miliard złotych zatem z programu może skorzystać łącznie niemal 200 tysięcy prosumentów, gdyż dzięki niemu możemy uzyskać dofinansowanie do 50% kosztów, ale maksymalnie kwotę 5000 złotych na instalację fotowoltaiczną o mocy 2-10 kW.

Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej są moduły fotowoltaiczne. Panele monokrystaliczne są nieco droższe od polikrystalicznych, ale są bardziej wydajne przy nasłonecznieniu. Udział modułów (w cenie 600-1200 zł/szt.) stanowi 40-50% w ogólnym koszcie całości instalacji. Kolejnym elementem są falowniki (inwertery), które przekształcają prąd stały na prąd przemienny.

OZE. Ze względu na członkostwo Polski w UE, nasz rząd jest zobligowany do zwiększenia udziału energii z OZE do 15% przed końcem 2020 roku. Powstają więc programy dotacji, dofinansowań i ułatwienia dla rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Warto tutaj wspomnieć o takich projektach jak np. Ulga termomodernizacyjna, programy Mój Prąd, Czyste Powietrze, kredyty bankowe na fotowoltaikę z gwarancjami BGK.