Breadcrumbs

Instalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne w naszym kraju. Fotowoltaika ma ogromny wpływ na obniżenie kosztów energii zarówno w domach jednorodzinnych, jak i budynkach wielorodzinnych i firmach. Kolejną zaletą paneli fotowoltaicznych jest ich ekologiczne działanie. Energia słoneczna jest odnawialnym źródłem energii, a panele można oddawać do recyklingu. Aby panele słoneczne mogły zasilać domy w energię elektryczną, muszą być wyposażone w inwertery.

Czym są inwertery i za co są odpowiedzialne w instalacjach fotowoltaicznych?

Wszystkie dostępne na rynku panele słoneczne posiadają inwertery. Ten element, nazywany również falownikiem, stanowi jeden z kluczowych elementów całej instalacji fotowoltaicznej. Inwertery są odpowiedzialne za zamianę prądu stałego, wytwarzanego przez panele fotowoltaiczne na prąd zmienny, który możemy wykorzystać w domu do zasilania sprzętów. Falowniki pozwalają również na przesyłanie nadwyżki energii do sieci energetycznej.

Kolejną bardzo istotną funkcją inwerterów jest optymalizacja pracy całej instalacji, aby maksymalnie zwiększyć jej wydajność. Dzięki falownikowi możemy również monitorować na bieżąco pracę instalacji oraz ilość uzyskanej przez panele fotowoltaiczne energii.  Inwertery stanowią także swoiste zabezpieczenie sieci przed przeciążeniem, skokami napięcia i awarią. Nowoczesne inwertery z wbudowanym modułem Wi-Fi pozwalają na kontrolę pracy poprzez specjalną aplikację na telefon.

Jak wygląda budowa inwerterów?

Inwerter jest skrzynką o niewielkich wymiarach, zazwyczaj zamontowaną na ścianie. Budują ją trzy podstawowe elementy: Układ wejściowy, wyjściowy i mostek tranzystorowy. Za pomocą mostka tranzystorowego prąd stały zostaje przekonwertowany na prąd zmienny, zdatny do wykorzystania w domu. Układ wejściowy pozwala na dopasowanie falownika do ilości powstałego prądu stałego, zależnego od temperatury i nasłonecznienia w danym dniu, natomiast układ wyjściowy odpowiada za bezpieczny i stabilny transport prądu do sieci. W zależności od mocy znamionowej całej instalacji, różni się również moc inwertera. Powinna wynosić od około 80 do 95% mocy znamionowej instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu instalacja będzie działać sprawnie i bardzo wydajnie przez długi czas.

Po jakim czasie zwraca się inwestycja w panele słoneczne dla domu? Przeczytaj na naszym blogu