Breadcrumbs

Montaż instalacji fotowoltaicznej to dla większości osób niemały wydatek, który potrafi mocno nadwyrężyć domowy budżet. Nie dziwi więc, że wiele osób zastanawia się, po jakim czasie można oczekiwać zwrotu z inwestycji. Jak wygląda to w praktyce oraz od czego dokładnie zależy?

Czas zwrotu z inwestycji, czyli… to zależy

Dobrze dopasowana fotowoltaika jest opłacalna i nie ma ku temu żadnych wątpliwości. Na opłacalność wpływają także państwowe dofinansowania do jej montażu, na które może liczyć wielu inwestorów, zarówno prywatnych, jak i firm. Trudno jednak jednoznacznie wskazać, kiedy wydatek się zwróci. Jak się bowiem okazuje, zależy to od szeregu czynników w tym tego, czy panele słoneczne zostały dobrze dopasowane do budynku oraz jakiej są jakości.

Czynniki wpływające na zwrot z inwestycji na fotowoltaikę

Jeśli chodzi o czynniki, które pozwalają ocenić opłacalność systemu, to wymienia się w tym przypadku m.in.:

  • wielkość systemu oraz jego dopasowanie do potrzeb inwestorów,
  • skierowanie modułów w odpowiednim kierunku, czyli prawidłowy montaż,
  • nasłonecznienie w ciągu roku,
  • efektywność paneli fotowoltaicznych,
  • bieżące zużycie prądu,
  • kwotę dofinansowania.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, a także zakładając, że system został dobrze dobrany i zamontowany, na zwrot z inwestycji można liczyć po upływie średnio od 8 do 10 lat. Czas ten może być jednak zarówno krótszy, jak i dłuższy, dlatego każdy inwestor musi mieć tego świadomość.

Warto pamiętać także o tym, że już od początku można liczyć na płacenie znikomych rachunków za prąd. Dzięki temu każdego miesiąca w portfelu będzie pozostawać zdecydowanie większa kwota pieniędzy, którą można wydać na dowolnie wybrany cel.

Chcesz mieć pewność, że twoja inwestycja w fotowoltaikę zwróci się naprawdę szybko? Szukasz firmy, która dobierze najlepszy system dopasowany do twoich potrzeb i oczekiwań? Jeśli tak, to skorzystaj z naszego wsparcia obejmującego wykonywanie instalacji fotowoltaicznych oraz doradztwo w zakresie finansowania takich systemów.