Breadcrumbs

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną z promieniowania słonecznego padającego na płytkę krzemową w ogniwie fotowoltaicznym wymuszając przepływ prądu stałego, który przepływa następnie przez specjalny inwerter (falownik) i zostaje przekształcony w standardowy prąd przemienny do gniazdek.

Czy panele fotowoltaiczne to to samo co kolektory słoneczne (solary)?

Nie. Panele fotowoltaiczne zamieniają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Kolektory słoneczne wykorzystują energię cieplną słońca i podgrzewają płyn do zasilania podgrzewaczy wody CO i CWU.

Co wchodzi w skład instalacji fotowoltaicznej?

Na system składają się: panele fotowoltaiczne - zbudowane z ogniw fotowoltaicznych wytwarzających prąd, inwerter (falownik) -przetwornica prądu, wyłączniki, zabezpieczenia prądowe, konstrukcja nośna,okablowanie solarne i uziemieniowe, złączki -konektory MC4, peszle, osłony, moduł komunikacyjny, optymalizatory (przy ewentualnym zacienieniu), inne komponenty.

Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?

Cienkie ogniwa krzemowe są obustronnie zafoliowane oraz pokryte hartowaną szybą zabezpieczającą przed uszkodzeniami mechanicznymi, skrajnymi temperaturami, wodą, polaryzacją i UV. Całość umieszczona jest w sztywnej aluminiowej ramie. Z tyłu jest puszka przyłączeniowa z okablowaniem i złączami oraz z diodami by pass przeciw efektom zacienienia.

Panele polikrystaliczne powstają z przetopu krzemu, który poddaje się krystalizacji w sposób kontrolowany. Ogniwa mają regularny kształt lecz niejednorodną barwę. Mają sprawność energetyczną w przedziale 16-20% i moc 250 – 330 W. Są nieco tańsze od paneli monokrystalicznych.

Panele monokrystaliczne wykonane są z jednego dużego kryształu krzemu Posiadają jednorodną,ciemną, często czarną barwę i kształt wielokąta. Cechują się wysoką sprawnością zazwyczaj 18-23% i moc 260 – 400 W . Zazwyczaj są droższe ze względu na wysoką jakość krzemu.

Jak dobrać moc instalacji?

Dobór mocy do potrzeb konkretnego użytkownika jest oparty o wiele składowych: dotychczasowe zużycie energii, przyszłe potrzeby, moc przyłączeniową, specyfikę umiejscowienia instalacji, kąt nachylenia paneli, azymut, zacienienie, parametry komponentów, stopień nasłonecznienia w tym miejscu, okres zużycia energii na przestrzeni doby, itp. Najlepiej sprawdzić to podczas wizji na miejscu. Szacunkowo, aby zapewnić energię dla użytkownika domu jednorodzinnego płacącego za prąd ok. 250 zł/msc potrzebna jest instalacja ok. 5 kWp złożona z ok.16 paneli (przy założeniu, że panel ma ok.1,7 m² i moc nominalną 300-320 Wp).

Czy instalacja fotowoltaiczna może ogrzać mój dom?

Tak. Prąd z własnej elektrowni może w całości zaspokoić nasze bieżące potrzeby, aby zasilać wszystkie urządzenia elektryczne jak: sprzęt AGD, oświetlenie, bojlery ciepłej wody, klimatyzatory, kuchnie elektryczne, itp. Może też bez obsługowo zasilać ogrzewanie CO tj. piece i grzejniki elektryczne, pompy ciepła, folie grzewcze dając dodatkowo wielotysięczne oszczędności na opale oraz komfort.

Ile energii wytworzy instalacja fotowoltaiczna?

Zależy to od wielkości mocy instalacji fotowoltaicznej i jej usłonecznienia. Przyjmuje się, że optymalnie nasłoneczniony panel z każdego 1 kWp wyprodukuje w ciągu roku 1000 kWh energii elektrycznej. Szacunkowa instalacja 5 kWp powinna wytworzyć rocznie ok. 5000 kWh energii czyli zaoszczędzić ok. 3000 zł na rachunku za prąd. Produkcja energii jest większa w okresie: wiosna, lato, jesień. Zimą, w cieniach, wieczorem i rano produkcja ze światła rozproszonego jest najsłabsza, a nocą panele nie pracują.

Co się dzieje z nadprodukcją energii?

W pierwszej kolejności instalacja pracuje na własne potrzeby. Naddatek wyprodukowanej energii w okresie od wiosny do jesieni można automatycznie i bezpłatnie magazynować w sieci oraz odbierać ją ze stosownym opustem w okresie kiedy jej nie produkuje lub wytwarza zbyt mało (nocą, zimą). Sprzęt zajmuje się tym samoczynnie. Można to obserwować na aplikacji internetowej.

Jak działa rozliczenie energii z ZE i system opustowy?

Dla prosumentów działa system rozliczeń na podstawie umowy kompleksowej, który umożliwia odbiór od dystrybutora wyprodukowanych, przesłanych i zmagazynowanych w sieci nadwyżek energii w okresie do 365 dni od daty odczytu rozliczeniowego z opustem 80% dla instalacji o mocy do 10 kW lub 70 % dla instalacji powyżej 10 kW.

Jaki jest koszt instalacji?

Koszt inwestycji zależy od rodzaju i mocy instalacji, wyboru paneli fotowoltaicznych, inwertera, konstrukcji i trudności w montażu. Szacunkowa ekonomiczna instalacja o mocy 5 kWp zaspokajająca potrzeby przykładowego domku o dachu skośnym pokrytym blacho dachówką to wydatek ok. 26 000 zł. Kwotę tę klient może w znacznym stopniu pomniejszyć o dotacje i ulgi.

Czy mając fotowoltaikę można płacić 0 zł za prąd?

Dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna może dostarczyć do 100% potrzebnego nam prądu. W okresie dobrego nasłonecznienia od wiosny do jesieni instalacja realizuje na bieżąco nasze potrzeby energetyczne oraz magazynuje w sieci nadwyżki. Sprzęt odbierze je samoczynnie i bezpłatnie zimą, nocą ze stosownym opustem. Nie możemy być zatem „odcięci” od sieci i konieczna jest drobna opłata w ramach stałego połączenia z siecią, która zazwyczaj wynosi kilkanaście zł/msc.

Gdzie mogę zamontować panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne można zamontować na budynku o dachu płaskim jak i skośnym o dowolnym pokryciu i kącie pochyłu oraz na elewacji. Mogą temu służyć dachy domów, wiat, garaży, budynków gospodarczych, produkcyjnych, handlowych, hal, biurowców. Dostępne są odpowiednie, lekkie konstrukcje do ich montażu dla różnych poszyć i kątów pochylenia. Moduły mogą być też zamocowane na gruncie na dostosowanej do tego konstrukcji (wbijane lub wkręcane w ziemię albo zamocowane na podłożu trwałym np. na betonie).

Jaki dach i jego kąt są najlepsze?

Najlepiej gdy panele słoneczne są pochylone do słońca pod kątem 15° do 50° (idealny jest kąt 35°) i skierowane na południe, południowy wschód lub południowy zachód. Położenie na połaciach wschód lub/i na zachód jest także efektywne przy odpowiednim dobraniu parametrów instalacji Na dachu płaskim i gruncie stosuje się standardowe, skośne konstrukcje, na których uzyskuje się optymalny kąt pochyłu i do nich montuje się panele. Na dachach skośnych nie stosuje się regulacji kąta.

Jaką powierzchnię dachu zajmie instalacja?

Na dachach skośnych panele leżą obok siebie, a każdy zajmie ok 1,7m2 (1 kWp zajmuje 4,5-6,5 m2 zależnie od mocy nominalnej modułów), na dachu płaskim potrzeba nieco więcej miejsca z uwagi na zachowanie niezacienionych odstępów między rzędami paneli.

Czy instalacja fotowoltaiczna jest odporna na warunki atmosferyczne?

Tak. Panele wytrzymują deszcze, mrozy, wysokie temperatury, burze, gradobicia, UV, napór śniegu, porywy wiatru. Również inwertery montowane na zewnątrz, okablowanie solarne wraz ze złączami są odporne i dodatkowo zabezpieczone przed wodą, ciałami stałymi, promieniowaniem UV, skrajnymi temperaturami, czynnikami mechanicznymi itp. Elementy instalacji są atestowane, certyfikowane, nierdzewne, uziemione, posiadają zabezpieczenia elektryczne.

Jaki jest wpływ śniegu lub deszczu na pracę paneli?

W miesiącach zimowych takich jak grudzień czy styczeń instalacja produkuje ok. 1⁄4 energii w porównaniu do miesięcy letnich. Na podstawie doświadczeń wzrost uzysku energii elektrycznej w instalacjach odśnieżanych był nieznaczny ok.1÷4% rocznie. Gdy panele całkowicie pokryje śnieg nie wyprodukują energii, jednak odpowiedni kąt nachylenia i chwilowe nasłonecznienie mogą ułatwić jego zsuwanie. Deszcz pomaga za to oczyścić panele z kurzu, liści i ptasich odchodów zmniejszających znacznie wydajność paneli.

Czy są potrzebne jakieś formalności, pozwolenie na budowę ?

Prace budowlane związane z montażem instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kW nie wymagają znaczących formalności, pozwolenia na budowę ani koncesji, a zgłoszenie instalacji do Zakładu Energetycznego i wniosek o dotację możemy załatwić za Ciebie.

Jak długo trwa montaż instalacji?

Instalacja dla domu jednorodzinnego zazwyczaj jest montowana w 2 dni. Złe warunki pogodowe, nietypowa konstrukcja dachu lub trudne podłoże gruntowe mogą wydłużyć czas montażu. Jesteśmy certyfikowanym instalatorem UDT w zakresie fotowoltaiki z uprawnieniami elektroenergetycznymi SEP.

Kto ponosi koszty związane z przyłączeniem instalacji do sieci?

Właściciele instalacji do 50 kW zwolnieni są z opłat przyłączeniowych. Zakład Energetyczny ma obowiązek w terminie 30 dni od chwili złożenia wniosku bezpłatnie przyłączyć instalację do sieci i wymienić licznik na dwukierunkowy.

Jak wygląda konserwacja i serwis instalacji?

Instalacje fotowoltaiczne są bezobsługowe i rzadko ulegają awarii. Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga ani stałej, ani cyklicznej konserwacji. Gwarancja producenta na efektywność prądotwórczą paneli wynosi 25 lat, a sprzętowa inwerterów 5-12 lat z możliwością odpłatnego przedłużenia. Niekiedy producent wymaga okresowych przeglądów gwarancyjnych. Praca instalacji może być bezpłatnie, zdalnie monitorowana przez użytkownika, instalatora i producenta.

Czy praca paneli fotowoltaicznych ma wpływać na okolicę?

Panele na dachu nie wpływają na otoczenie. Nie emitują hałasu, pyłów, substancji chemicznych. Przeciwnie produkują zieloną energię i przyczyniają się do oszczędzania surowców, redukcji CO2, pyłów i toksycznych spalin. Instalacje na gruncie dają cień na podłoże.

Jak długo będzie działać instalacja?

Panele fotowoltaiczne mają bardzo długą żywotność. Po 25 latach użytkowania będą one miały ok. 83% pierwotnej sprawności. Producenci po wielu badaniach i doświadczeniach użytkowych są pewni trwałości swoich produktów i oferują w standardzie 25 letnie gwarancje. Pierwsze panele starszych generacji zamontowane w Niemczech pracują sprawnie od 40 lat i są efektywne do dziś.