Breadcrumbs

Fotowoltaika, znana również jako energia słoneczna, to innowacyjna technologia, która przekształca energię świetlną słoneczną na energię elektryczną. Działa ona na zasadzie wykorzystania efektu fotowoltaicznego, który po raz pierwszy został zaobserwowany w 1839 roku przez francuskiego fizyka Edmonda Becquerela. W dzisiejszych czasach fotowoltaika jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem w produkcji energii odnawialnej. W tym artykule przyjrzymy się zasadzie działania fotowoltaiki, analizując proces przekształcania energii słonecznej na energię elektryczną.

Zasada działania efektu fotowoltaicznego

Zajmując się fotowoltaiką w Elblągu, podpowiadamy, że jej podstawowym elementem jest efekt fotowoltaiczny, który opiera się na zdolności niektórych materiałów do emitowania elektronów pod wpływem światła słonecznego. W strukturach fotowoltaicznych, takich jak ogniwa słoneczne, wykorzystuje się półprzewodniki, najczęściej krzem lub tellur. Kiedy fotony światła słonecznego uderzają w te półprzewodniki, wybijają z nich elektrony, generując przepływ prądu elektrycznego.

Budowa ogniwa słonecznego

Ogniwo słoneczne, czyli panel fotowoltaiczny, składa się z kilku warstw, w tym warstwy półprzewodnikowej, złącz p-n oraz warstwy antyrefleksyjnej. Zasada działania polega na tym, że elektrony wybijane przez światło słoneczne tworzą prąd elektryczny, który jest następnie pobierany przez układ złączy i przekazywany do systemu elektrycznego domu lub sieci energetycznej.

Zastosowanie energii fotowoltaicznej

Energia fotowoltaiczna znajduje zastosowanie w produkcji elektryczności zarówno w skali małych instalacji domowych, jak i dużych elektrowni słonecznych. Ogniwa słoneczne mogą być montowane na dachach budynków, na ziemi, a nawet na specjalnych platformach pływających na wodach. Wytwarzana energia słoneczna jest czysta, odnawialna i przyjazna dla środowiska, co czyni fotowoltaikę kluczowym elementem walki z problemami związanymi z emisją gazów cieplarnianych i zanieczyszczeniem powietrza.